fbpx
BACILLOMIX CO.
BACILLO STOPER

BIOFUNGICID I BIOBAKTERICID I PRVI LIOFILIZOVANI MIKROBIOLOŠKI PREPARAT NA DOMAĆEM TRŽIŠTU!

BACILLO STOPER je monovalentan mikrobiološki preparat koji sadrži efektivan soj mikroorganizma, Bacillus amyloliquefaciens soj BA 12, koji ima izraženu moć kompeticije sa autohtonom mikrobnom populacijom, visok stepen sposobnosti preživljavanja i adaptacije na novonastale uslove u kojima treba da ostvari svoju najbolju efektivnost.

Bacillus amyloliquefaciens soj BA 12 je izolovan iz rizosfere lekovitih biljaka sa zaštićenog područja srpskih planina. Zbog specifičnosti biohemije lekovitih biljaka, mikroorganizmi koji opstanu u njihovoj rizosferi imaju daleko veću efikasnost u odnosu na izolovane iz rizosfere gajenih ili samoniklih biljaka.

Bez karence

Organski preparat

Proizveden u Srbiji

BACILLO STOPER  je 100% prirodan biofungicid i biobaktericid koji sadrži visoku koncentraciju od preko 1015  visoko efikasnih liofilizovanih bakterijskih ćelija Bacillus amyloliquefaciens soj  BA 12 u 1g preparata.

ZAŠTO JE LIOFILIZOVAN PREPARAT BOLJI OD TEČNOG:

  • Liofilizovane bakterijske ćelije imaju bolju efikasnost, zato što enzimi, hormoni, antifugalne i antibakterijske materije ne gube svoju efektivnost za razliku od čuvanja u tečnim inokulumima.
  • Liofilizovane bakterijske ćelije imaju veću viabilnost (preživljavanje) u odnosu na tečne inokulume.
  • LIOFILIZOVANI PREPARAT = 98 -100% VIABILNOST ĆELIJA
  • TEČNI PREPARAT = 60 -70% VIABILNOST ĆELIJA
  • Jednostavniji za upotrebu i transport jer je količina primene 10 puta manja.

ZAŠTO KORISTITI BACILLO STOPER?

ZATO ŠTO bakterije iz preparata BACILLO STOPER utiču direktno i indirektno na porast biljke.

Direktno pospešivanje rasta biljke obuhvata:

  1. proizvodnju biljnih hormona (auksina, giberelina, citokinina), ACC deaminaze
  2. poboljšavaju dostupnost hranljivih materija (fiksaciju azota i solubilizaciju fosfata), sintetišu organske kiseline i fosfataze koje će nepristupačan fosfor prevesti u biljkama pristupačnu formulu. Kalijum koji je u zemljištu zarobljen u obliku alumosilikata, zahvaljujući aktivnosti bakterija iz roda Bacillus sp., postaje pristupačan biljkama.

Indirektno pospešivanje rasta biljke obuhvata:

  1. biološku kontrolu biljnih patogena putem kolonizacije površine korena,
  2. proizvodnjom ekstracelularnih litičkih enzima, siderofora, antibiotika, vodonik cijanida ili aktiviranjem biljnih odbrambenih mehanizama. Lipopeptidi prave biofilm na površini biljke čime sprečavaju razvoj patogena, a enzim subtilin ometa razvoj patogena svojim jakim antibiotskim delovanjem. Sintezom antibiotika, bakteriocina, fengycina, surfactina, iturina destruktivno deluju na hife gljiva. Fengycin je ciklični lipopeptid koji sa spoljne strane ćelijkog zida hifa gljiva formira fosfatidilholin - stabilni oligomer koju utiče na funkciju samog ćelijskog zida - rezultat je destrukcija zida.

  • POGODAN ZA ORGANSKU PROIZVODNJU
  • NEMA KARENCU
  • NEMA POJAVE REZISTENCIJE = NEOGRANIČEN BROJ PONAVLJANJA
  • MOŽE SE MEŠATI SA SVIM SREDSTVIMA ZA ISHRANU I ZAŠTITU BILJA!

BACILLO STOPER se primenjuje preventivno, folijarnim tretmanima u usevima!

JAGODE protiv prouzrokovača sive truleži (Botrytis cinerea) pre ostvarenja uslova za infekciju od početka cvetanja pa do kraja berbe u koncentraciji od 0,05-0,1% tj. 150-600 g/ha, u zavisnosti od potrošnje vode (300-600 l/ha), sa intervalom tretmana od 7-14 dana u zavisnosti od vremenskih uslova.

PAPRIKE protiv prouzrokovača bakterioza, pre ostvarenja uslova za infekciju od početka nicanja pa do kraja berbe u koncentraciji  od 0,1%  tj. 200-400 g/ha, u zavisnosti od potrošnje vode (200-400 l/ha), sa intervalom tretmana od 7-14 dana u zavisnosti od vremenskih uslova.

KRASTAVCA protiv prouzrokovača plamenjače (Pseudoperonospora cubensis) pre ostvarenja uslova za infekciju od početka nicanja pa do kraja berbe u koncentraciji od 0,05-0,1% tj. 150-600 g/ha, u zavisnosti od potrošnje vode (300-600 l/ha), sa intervalom tretmana od 7-14 dana u zavisnosti od vremenskih uslova.

JABUKE protiv prouzrokovača truleži uskladištenih plodova, pre berbe, u koncentraciji  od 0,05-0,1%  tj. 250-1000 g/ha, u zavisnosti od potrošnje vode (500-1000 l/ha), sa intervalom tretmana od 7-14 dana u zavisnosti od vremenskih uslova.

VINOVE LOZE protiv prouzrokovača sive truleži (Botrytis cinerea) pre ostvarenja uslova za infekciju od završetka cvetanja pa do kraja berbe u koncentraciji od 0,05-0,1% tj. 200-600 g/ha, u zavisnosti od potrošnje vode (400-600 l/ha), sa intervalom tretmana od 7-14 dana u zavisnosti od vremenskih uslova.

ŠEĆERNE REPE protiv prouzrokovača pegavosti lišća šećerne repe (Cercospora beticola), kada se ostvare uslovi za infekciju u koncentraciji od 0,05-0,1% tj. 100-400 g/ha, u zavisnosti od potrošnje vode (200-400 l/ha), tri do šest tretmana u zavisnosti od vremenskih uslova.

PŠENICE I JEČMA protiv prouzrokovača fuzariozne truleži klasa pšenice i ječma (Fusarium spp.) jedan put na početku cvetanja u koncentraciji od 0,05-0,1% tj. 100-400 g/ha, u zavisnosti od potrošnje vode (200-400 l/ha).